Українська (UKR)

VII ВСЕУКРАЇНСКІ ЧИТАННЯ З ГУМАННОЇ ПЕДАГОГІКИ 17 -18 листопада 2012р. Лабораторія початкової школи. Виступ І.Д.Василеги

Ми не можемо залишатися осторонь від цієї дійсності, що ламає долі підростаючого покоління та руйнує освітній світ, не можемо займатися тільки однією задачею: озброєнням підростаючого покоління знаннями, вміннями та навичками ...

(Маніфест гуманної педагогіки)

 

Звичайно, такий навчальний заклад як наш, не міг залишити без уваги заклик, що звертається «до кожного вчителя, вихователя, педагога, керівника та працівника освіти ... до кожного студента педагогічних і непедагогічних вузів і коледжів». Вже в цьому заклику проглядається гуманна педагогіка, яка об'єднує вчителя та учня в єдиному пориві досягнення високих цілей, в боротьбі за освітній простір, в боротьбі за молодь. І, як не гірко в цьому зізнатися, захищаючи дітей від насильства зовнішнього світу, ми повинні захистити «і від себе також, якщо ми - авторитарно налаштовані вчителі, вихователі, батьки». Дуже важливо сьогодні зрозуміти для себе - ми разом з дітьми, або протиставляємо їм істину авторитаризму. А, усвідомивши себе гуманним педагогом, постаратися побачити в собі те, що заважає свободі і творчості, співпраці, духовній спільності та взаєморозумінню, побачивши, перемогти, відкинути, «зробити подвиг, стати героями духу». Повірити в безмежність кожної Дитини, повірити в свою Іскру Божу, повірити в перетворюючу силу гуманної педагогіки.

Кожний навчальний заклад має бути хранителем Чаші Педагогічної Мудрості, черпаючи з неї життєво необхідні знання та збагачуючи новими. Ми повинні бути готовими прийняти нових дітей - дітей Світла і відповідати званню вчителя Нового Покоління.

Розуміння важливості того, що відбувається ми повинні донести нашим студентам, майбутнім вчителям, вихователям, батькам. Допомогти їм і кожному з нас стати творцями «свого суб'єктивного освітнього поля навколо себе». Виховувати в кожному духовну особистість, Благородство і Великодушність. Навчити нести відповідальність за свої думки і слова, враховуючи закони любові, духовної єдності, причини і наслідків. Спрямовувати до самовдосконалення, виховуючи Серце, створюючи Красу і Гармонію навколо себе.


Вихователь колективу маленьких дітей - це диригент, за помахом палички якого кожен учасник оркестру творить чуже щастя і завдяки цьому переживає перше громадянське щастя колективіста. Той, хто живе турботами про інших людей, стає сприйнятливим, чуйним до слова, що містить в собі заклик до ідеалу моральності, до творення краси в самому собі. Там, де діти творять радість людям, слово вихователя стає могутньою силою.

В.А.Сухомлинський

 

Ось таких диригентів, сприйнятливих, моральних, творчих, натхненних ми і повинні виховувати. Але учні педколеджу - це поки що діти, які вибрали собі таку професію, можливо, не завжди усвідомлюючи відповідальність, яку беруть на себе, складності, з якими доведеться зіткнутися в цій роботі. І навчаючи методам, прийомам. методикам, ми повинні пам'ятати, що ми самі - вчителі (яка дивовижна ступінь - вчителі вчителів!) формуємо розуміння того, що успіх роботи полягає в особистості вчителя, в його світогляді. «Істинна гуманність педагогіки полягає в тому, щоб берегти радість, щастя, на які має право дитина» (В.А.Сухомлинський). Ми повинні виростити вчителів, що володіють високою культурою почуттів, які беруть радощі й прикрощі майбутніх своїх учнів, їх батьків, з відкритими серцями, що вміють бути мужніми, стійкими, вірними принципам гуманної педагогіки. Навчити наших вихованців досконало володіти словом. Бо, як казав Василь Олександрович: «Слово вчителя я вважаю найнеобхіднішим і найтоншим дотиком людини, переконаного в правоті й красі своїх поглядів, світогляду, до серця людини, спраглого бути хорошим».

Молоді вчителі повинні бути не тільки сховищем знань, але стати Творцем, скульптором, що створює людей для майбутнього. Вогнем своїх сердець наші вихованці повинні запалювати серця дітей. «Нам, вихователям, з особливою строгістю і вимогливістю потрібно усвідомлювати ту істину, що виховуємо ми думкою, знаннями. Діяльність наша - це життя думки, уміння запалити вихованців спрагою знань. (...) Виховувати знаннями - це не означає взяти готовими істини і перекласти їх в голови учнів. Виховна місія школи полягає в тому, щоб стверджувати в юних душах свідоме ставлення до знань, тверду ідейну позицію у ставленні до них, власну точку зору на них. Знання, які ми формуємо і стверджуємо у свідомості вихованців, повинні стати їх совістю. Справжній вихователь - це той, хто йде до своїх вихованців з власними думками, у кого є духовна потреба нести свої знання людям, пережити велику радість від того, що його переконання,які возвеличують людину, правду, істину (...), що його переконання стають переконаннями інших людей. Діяльність педагога саме в тому і проявляється, що знання, істини, закони йому потрібно зробити власною думкою, щоб вони стали силою, що ідейно об'єднує колектив, ідейно виховує однодумців », - ці слова В.О.Сухомлинського стають програмою діяльності, яка в однаковій мірі відноситься і до педагогів коледжу, і до студентів, майбутніх вчителів.

Напевно, немає жодної мами, яка б не хотіла бачити у своєї дитини вчителя доброго, розумного. Напевно, немає жодної мами, яка б не хотіла, щоб школа приносила дитині радість, щоб дитина, окрилена успіхом, летіла у школу, хотіла вчитися, насолоджувалася б навчанням. Але щоб здійснилося це бажання, потрібні безмірна любов до дітей, щире бажання все зробити для того, щоб школа стала школою радості, щоб навчалися у цій школі діти не для оцінки, а для улюбленого вчителя, щоб радувати його своїми успіхами, своєю працьовитістю, якому вірять вони безмежно, який є для них другом найближчим, найдивовижнішим, найвірнішим. Не повинно бути випадкових людей у ​​школі! І це наше завдання - педагогів коледжу, допомогти стати саме такими вчителями сьогоднішнім нашим студентам.

Крок за кроком рухалася педагогіка від педагогіки співробітництва до педагогіки гуманної. Як ніколи актуальний «Маніфест» з його націленими завданнями зберегти покоління. Так, сьогодні школа змушена протистояти шкідливим звичкам сучасного життя, боротися за ослаблення їхнього впливу на особистість дитини, усувати наслідки цього впливу, оберігаючи від сімейних драм і руйнівної сили вулиці, від озлоблення суспільства, від падіння моралі, від усього того, що гнітить і калічить душу дитини. І критерієм істинності педагогічного методу є показник того, як уміє дитина радіти життю, милуватися ним, наскільки тверда в ньому воля до життя, наскільки збережено Дитинство. «Якщо у світі освіти що-небудь робиться не з любові до дітей, чуйної до них турботливості, все буде брехнею, що породжує зло».

Наш час - час стрімких змін, дивних наукових відкриттів, небувалого злету думки, і разом з тим - падіння моралі, зсув життєвих цінностей. Але тільки висока моральність залишається непорушною, незважаючи на ті зміни, які відбуваються навколо нас. Так, людина виховується суспільством, але виховання його багато в чому залежить від найближчого оточення - батьків і вчителів, від їхньої моральності, педагогічних здібностей. Звичайно, дорослі також залежать від соціуму, але кожен з нас несе власну відповідальність перед самим собою, перед людьми, перед дітьми. Педагогічні цінності «з їх основоположними поняттями духовності та гуманності, любові і добра, миру і блага», стурбованість в суспільстві за долю освіти, надії на можливість оновлення педагогічної свідомості - ось ті віхи, які допомагають організації навчального процесу у середніх навчальних закладах, які виховують майбутніх вчителів, бо «дітям Світла потрібні батьки, вчителі, вихователі - теж спрямовані до Світла». І нам, більш ніж кому або, потрібно усвідомити найвищий рівень думки і практики, зробити своїми обладунками цілеспрямованість, відданість, благородство, робити все, що від нас залежить, стати учасниками благородного процесу одухотворення освітнього світу, провідниками гуманної педагогіки.

 

В счастливой жизни

есть одно решение.

Труд дарит радость,

радостьобновление.

А обновленье –

новые высоты.

И снова радость

творческого взлёта.

Но непременно

лишь одно задание

Труд направлять

по руслу созидания.

 

Кутній Анатолій

 

Василега Ірина Данилівна - директор Педагогічного коледжу Дніпропетровського Національного університету ім.О.Гончара, викладач - методист, Відмінник освіти.