Авторський семінар Ш.О.Амонашвілі та П.Ш.Амонашвілі в Черкасах «Гуманно-особистісний підхід до дітей в освітньому процесі»
8 - 12 квітня в місті Черкаси відбувся авторський п’ятиденний семінар Шалви Олександровича Амонашвілі та Паати Шалвовича Амонашвілі «Гуманно – особистісний підхід до дітей в освітньому процесі».
Співорганізаторами семінару стали Департамент освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради, Всеукраїнська культурно – освітня асоціація Гуманної Педагогіки, Черкаський обласний центр Гуманної Педагогіки, Черкаське обласне відділення педтовариства України.
На семінар запрошені педагоги, психологи, методисти, керівники загальноосвітніх навчальних закладів, викладачі вищих навчальних закладів,студенти педагогічних та психологічних факультетів, батьки та усі бажаючі.
Відкрила семінар ректор Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради Наталія Миколаївна Чепурна.
На семінарі виступила Світлана Анатоліївна Гаряча, завідувач кафедри педагогіки Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, директор центру Гуманної Педагогіки, віце – президент Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська культурно – освітня асоціація Гуманної Педагогіки». Світлана Анатоліївна була нагороджена золотим значком « Серце і лебідь», їй присвоєно звання «Лицар Гуманної Педагогіки».
Амонашвілі Шалва Олександрович (нар. 1931) — грузинський педагог, доктор психологічних наук, професор, академік РАО. Педагог-новатор, розробник педагогіки співробітництва. Народився 8 березня 1931 року в Тбілісі (Грузія). Закінчив сходознавчий факультет Тбіліського державного університету в 1955 році. З 1951 року почав працювати в школі піонервожатим , учителем праці, історії. У 1974 році захистив докторську дисертацію з психології. Тривалий час працював у Грузії в Науково-дослідному інституті педагогіки імені Я. С. Гогебашвілі.
З 1964 року проводив масовий експеримент у багатьох районах Грузії. На базі детального дослідження була створена нова педагогічна система, відома зараз як гуманно- особистісна педагогіка.
Ш.О. Амонашвілі є автором праць з проблем ролі оцінки у педагогічному процесі, гуманістичного підходу у вихованні. Основні праці: "Навчання”, "Оцінка”, "Відмітка” (1970), "Здрастуйте, діти!” (1983), "Як живете, діти?” (1986), "В школу з шести років” (1986), "Єдність мети "(1987) та ін.
Шалва Амонашвілі - почесний академік багатьох університетів, викладач Московського педагогічного університету, керівник лабораторії гуманної педагогіки при Московському будинку вчителя, веде семінари з батьками. Він очолює Видавничий дім Шалви Амонашвілі і є автором книжок, перекладених багатьма мовами світу.
З 2001 року очолює Міжнародний Центр Гуманної Педагогіки, який щорічно проводить Міжнародні педагогічні читання. Є ініціатором створення та міжнародного проголошення Маніфесту гуманної педагогіки, який був прийнятий і підписаний міжнародною громадськістю 17 липня 2011 року в Грузії (Бушеті).
У 2003 році Міжнародне громадське журі присвоїло Ш.О.Амонашвілі звання «Лицар Гуманної Педагогіки». Міжнародна Асоціація Дитячих фондів нагородила його почесною золотою медаллю ім. Л.М. Толстого та присвоїла звання «Лицар дитинства». Нагороджений медаллю К.Д.Ушинського, медаллю «Учитель Великої Росії», медаллю імені Ю.О. Гагаріна.
Семінар, який проводив Шалва Амонашвілі в Черкасах, мав 40 академічних годин і охоплював такі теми як:
1. Наша душа небесного походження.
2. Ми всі родом із дитинства.
3. Він уже живе.
4. Сили пізнання.
5. Ми – співробітники у Бога.
Слухачі із захопленням сприймали великого академіка. Шалва Олександрович демонстрував свої методи роботи з учнями, як він формував взаєморозуміння з кожним учнем і класом, як пробуджував у дитині інтерес до пізнання, як він робив з дитини співавтора своїх роздумів і знахідок.
Прислухаймось до його клятви: «Я, Амонашвілі Шалва Олександрович, добровільно обравши професію Вчителя і знайшовши в ній своє покликання, усвідомлюючи свою причетність до збереження і розквіту життя на Землі, беру на себе турботу про долю Дитини. Клянусь: Любити дітей, кожну дитину. Бути оптимістом за будь-яких обставин. Зобов'язуюсь турбуватися про олюднення знань, олюднення середовища навколо кожної дитини».
Але це буде потім. А спершу було ось що: «волею Всевишнього відчув внутрішню потребу вивчати педагогіку. І тільки гуманну. Тому знову вступив до інституту але вже Педагогічного. В учителі до себе я запросив Ісуса Христа, Будду, Магомета, Соломона і Педагогів - Сухомлинського, Коменського, Ушинського, Корчака... Витоки духовності - в чотирьох світових релігіях - християнстві, ісламі, іудаїзмі, буддизмі».
Зробити світ щасливим без справедливої і доброї школи не можна. А такою її роблять учителі. Мудрець Амонашвілі не повчає, а розмірковує. Не треба розповсюджувати навколо дитини погані думки. Думати треба добре про кожну дитину. Наша добра думка - то її захист. Тоді ніяка бридота не пристане до неї. "Моя мислеформа, - каже Шалва Олександрович, - завжди вивищується над темним. А ствердитись дитина має перш за все вдома. Дорослі здебільшого категоричні, зловживають заборонами. І це погано. А тим часом дитина приходить у цей світ не випадково.
Я сприймаю дитину як істоту космічно-земну. Згадаймо, як академік Вернадський постійно підкреслював: "Людина має два походження. - космічна душа і земне тіло. Виходити треба тільки з цього".
В роботі семінару вперше взяв участь Паата Шалвович Амонашвілі. Народився 20 лютого 1964 року у Тбілісі (Грузія). Кандидат соціологічних наук, психолог, соціолог, керівник дитячої художньої студії «Басті – Бубу», науковий керівник дитячого садку «Басті – Бубу», соавтор концепції дошкільного виховання. Концепцію цього дитячого садку розробили Ш. О. Амонашвілі та В. Г. Ніорадзе.
Письменник. Писати та публікувати оповідання почав у студентські роки. Автор книг: «Америка – ХХІ век», «Пучок лучей», «Блокбастер, или Эффект бабочки», «Ангел - хранитель во мне», «Сонвизия», багатьох книжок для дітей, Лицар Гуманної Педагогіки. Активний учасник створення Маніфесту гуманної педагогіки. Лицар гуманної педагогіки (Грузія, Тбілісі).
Паата Шалвович Амонашвілі представив цілісну систему роботи з дітьми дошкільного віку у супроводі відеозаписів повсякденного життя дитячого садку «Басті – Бубу», що демонстрували виховні, розвиваючі та навчальні процеси та їх зміст засновані на ідеях гуманної педагогіки.. Семінар став значною подією для міста і області, дозволив їхнім учасникам зануритися в атмосферу гуманізму, сприяв активному розвитку ідей гуманної педагогіки в Україні.