Українська (UKR)

Тексти і підтексти уроків

Переживання на уроці «Світу Краси»

Діти дорослішають в школі, вони проживають уроки і отримують свій життєвий досвід, витягуючи підтексти з текстів уроків. Нещодавно, на одному з уроків курсу «Світ Краси» в 4 класі, ми використовували, запропонований Валерією Гівіївною Ніорадзе в курсі письмово-мовленнєвої діяльності фрагмент уроку про те, що таке підтекст і, як його можна трактувати. Діти самі прийшли до цікавого висновку, що підтекст залежить від внутрішнього світу того, хто читає, від його душі і серця. Дітям для роздумів було запропоновано невеличка розповідь Євгена Замятіна «Трамвай».

В оповіданні дається яскрава образна замальовка пасажирів трамваю, які поспішають до театру, а у вікна «тихесенько сидить блакитноокий хлопчик - так тихенько, що ніхто його і не бачить. І у нього вухо надірване, кров із мочки біжить. Ні-ні та й витре брудною хустиною, то вухо, то очі, то знову вухо. І виблискує трамвай, повний народу: їдуть у театр ».

Читаю текст, в класі зосереджена тиша, всі переживають разом зі мною, а один хлопчик Андрій Г. опустив голову на парту і гірко плаче. Сльози течуть струмком, а він голову глибоко занурює в складені на парті руки, щоб ніхто не бачив, що він не може зупинити сліз.

Підходжу до нього і тихо питаю: «Тобі шкода хлопчика в трамваї, ніхто його не помічає?». Андрій у відповідь кивнув, але сльози зупинити не може. Затрималася біля Андрія, а всі хлопці в цей час помітили його сльози, деякі з них поставили запитання: «Чому Андрій плаче?». Я багатозначно подивилася на хлопців і промовчала. Не дочекавшись відповіді, діти задумалися. Щирі сльози Андрія і його почуття змінили ракурс уроку. Наповнили його живим досвідом. Стало всім зрозуміло, що це не вигадка, а біль і образа, які вже переживав Андрій, реальний хлопчик, в реальному часі. Діти відчули, як повинно бути важко і боляче, коли вухо надірвано, кров тече, а всі поспішають і не помічають, тому що їдуть в театр.

Я запропонувала дітям змінити ситуацію і щасливо закінчити цю розповідь. Андрійко витер сльози і написав наступне:

«... У трамваї трапились батьки хлопчика. Мама закричала: «Лікаря, лікаря, будь ласка». Прибіг лікар, обробив вухо, і всі помітили хлопчика, всім стало його шкода. Пасажири з ним познайомилися, хлопчика звали Мирослав, а ображали його Богдан, Данило і Аліна. Кривдників скоро знайшли і покарали. Мирославу стало легше на душі, у нього з'явилося багато нових друзів, і він почав з усіма дружити.

Не ображайте дітей, дорослих, вагітних старих. Допоможіть бідним! »

А далі було продовження розповіді, яке називалося «Пригода Мирослава» (продовження).

Одного разу Мирослав йшов зі школи і побачив дворового потворного кота, його покусали собаки. Мирослав взяв його додому. Сказав мамі: «Треба рятувати!».

Що відповіла мама, Андрій не написав, обіцяв продовжити розповідь на наступному уроці, і придумати йому щасливе закінчення.

Після уроку поверталася думками до Андрія. Так буває у вчителя: картини спілкування з дітьми спливають в пам'яті, і ти знову і знову переживаєш все, що було. Діти живуть в глибині тебе своїм життям, але вони одночасно твої діти, тому повертаєшся в думках до них, намагаючись зрозуміти, що вони відчувають, що переживають, що ховають у своєму трепетному сердечку. Цей епізод змусив мене задуматися про градації дитячих переживань, про ту прірву у співчутті, яка вже існує між дітьми одного віку і в одному класі. Андрій виявився настільки чутливою дитиною, що повторне читання цього уривка знову викликало в ньому гіркі сльози.

Ми всі поспішаємо, поспішаємо виконати намічене, а поруч з нами можуть перебувати діти, дорослі, люди похилого віку, люди або тварини, яким важко і боляче, а ми продовжуємо поспішати і виконувати намічене, не розуміючи, що людина приходить в життя заради людини, і ніяка зайнятість, ніякі плани не можуть виправдати нашої байдужості і духовної черствості.

Хлопчик з тонкою душею, нагадав мені, якими глибокими можуть бути людські страждання і як важливо, щоб хтось поряд у цей момент разом з тобою розділив їх.

Вікторія Бак, 2017 р.