Артемівська загальноосвітня школа I-III ступенів №7
Артемівської міської ради Донецької області
Тема. "Твоя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе…"
м. Артемівськ 2014
Підготувала вчитель початкових класів:Цимбал О.С.
Мета: Формувати навички виразного читання віршованого і прозового тексту, розуміння авторського задуму; вчити розуміти содіяне, проектувати інші можливі інші шляхи; спонукати дітей до добрих вчинків, турботи про інших; розкрити красу і чарівність природи; прививати любов до природи, бережливе ставлення до неї; розвивати зв'язне мовлення, словесно виражати думку; знайомити з новою художньою літературою, виховувати майбутніх читачів бібліотеки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогоднішній урок мені хочеться почати такими словами: Я зірвала квітку і вона зів'яла. Я піймала метелика, і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозуміла, що доторкнутись до краси можна тільки серцем.
Як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці? (Про добрі вчинки, про бережливе ставлення до природи...)-
Прочитайте рядки з вірша, які стосуються теми нашого уроку.-
З якого вірша ці рядки? (Л.Павличко "Птиця")-
Хто з вас пам'ятає цей вірш? (Учень читає)-
До чого закликає нас автор? (Відповіді учнів)-
Діти, природа, як поранений птах ,кричить, прохає допомогти їй. Ви повинні знати про те, як можна зберегти її і завжди про це пам’ятати.-
Послухайте звернення Л.Павличко.-
До вас, мої рідні, звертаюся я - найменший у нашій сім'ї:
Стоїть на узліссі ялинка моя - не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя - не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя - не згасіть її!
Дехто вважає: "Може, нічого й не трапиться, якщо я зламаю лиш одну гілочку, зірву одну квітку, роздушу метелика, нап'юся березового соку".-
А ви згідні з таким міркуванням?-
Так! Природі буде гірше! Бо кожна зламана гілочка, кожна зірвана квітка, кожний зловлений метелик, розорений мурашник - це маленька рана, яку ви завдали природі.-
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Тож помандруємо сьогодні сторінками нашого усного журналу.
1. Природа - наш дім.
У природі все тісно пов'язане між собою. І людина яка є частиною природи, відіграє неабияку роль в оточуючому середовищі.-
а) Робота над змістом оповідання В.Сухомлинського "Камінь".
самостійне читання оповідання-
словникова робота (в парах)-
Де ж поділось джерело? Чому?-
читання з передачею естафети-
вибіркове читання-
Зачитайте рядки, як гинула природа.-
Який висновок зробив кожен із вас, ознайомившись з текстом? Чи можна було зробити так, щоб джерело не забилось?-
б) Перевірко домашнього завдання (1 група)
До якого вірша А.Бортенка можна поставити цей знак заборони? ("Зламана гілка")-
Прочитайте його.-
Ви добре справились з цим завданням.-
Від доброти в світі все розцвітає. Кажуть, що скільки криниць на землі, стільки й зірок на небозводі. І якщо вам доводилось бачити, як падала зірка, знайте, десь замутилось джерело.-
2. Сторінка відпочинку (Фізкультхвилинка).
Гра "Посади рослину". (Гравці стають колом, ведучий у центрі з м'ячем. Ведучий кидає м'яч будь-кому з гравців і називає рослину. Той, кому кинуто м'яч, ловить його і називає місце, де можна посадити названу рослину, і кидає м'яч ведучому. Н-д.: пролісок - ліс)
В народі кажуть, що кожна людина у своєму житті має посадити дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам'ятати, що не можна топтати траву, ламати дерева, зривати квіти.-
3. Тварини - часточка природи.
Всі ми повинні дбайливо ставитись до тварин, допомагати й охороняти їх і нагадувати про це дорослим.
а) Робота над змістом оповідання К.Марукаса "Чому плакала пташка!"
читати оповідання вголос (два кращих учні)-
словникова робота-
- випурхнула
- неподалік
- тріпочучи
Чому діти забрали пташенят?-
Як відреагували звірі?-
читання "ланцюжком"-
Чому плакала пташка?-
Як би вчинили ви?-
Які висновки можна зробити?-
Люди живуть серед чарівної природи, милуються нею. І тому утворю¬ють чарівні легенди, чарівні пісні, вірші, казки.-
Хотілося б почути, які власні твори чи казки, а може вірші склали ви на сьогоднішній урок, в яких розповідається про любов та бережливе ставлення до природи.
б) Читання власних творів...
Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо - від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде щедрішою.
в) Перевірка домашнього завдання (ІІ група)
Прочитавши оповідання "Злочин" М.Стельмаха, скажіть, яким злочин зробив дядько Сергій? (Застрелив кізочку, яка мала маленьких діток)-
Спробуйте переказати це оповідання від імені дівчинки Люби.-
Яка ж головна думка цих творів?-
Рідкісні види тварин занесені до Червоної книги. Вони охороня¬ються законом і їх забороняється знищувати.
І чи буде збережена природа залежить від усіх нас!
І Гра "Поверни мене додому" (Поселити звірів та птахів в умови, що відповідають їхньому способу життя)
4. "Людина у цьому світі лише добро повинна творити"
Хоча люди піклуються про природу, все одно завдають їй великої шкоди.
Якої шкоди, як ви гадаєте? (Фабрики, заводи забруднюють повітря, воду)-
У казці "Беркут" ви дізнались про сумну пригоду, яка сталася із птахом.
Чому беркут обрав для поселення річкову долину? (Там були зайці, лисиці, птахи, досить їжі...)-
Яким побачив беркут степ і ліс, коли прилетів будувати гніздо?-
Яка ж основна причина таких сумних змін? (Відсутність води)^-
Давайте поміркуємо, - в якій послідовності відбувалась подія в степу? (Засипали джерело і не стало води - пересох грунт - посохла трава..,)-
Як ви думаєте, що робили люди в степу? (Щось шукали. Може корисні копалини).-
Що вони повинні були зробити перед тим, як мали покинути степ-
(Перевірити, - чи не завдали природі збитків)
Полиставши сторінки нашого журналу, який висновок можна зробити? Ви напевно помітили, що всі вони пронизані однією ниткою, девізом якої є слова:
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка
Не ламай ромашку, не топчи травичку
В зелені діброва, в кишенях калина
Глянь, яка чудова наша Україна!
5. Сторінка кмітливим.
Запам'ятайте; якщо ви щось взяли від землі - віддайте їй. Посади дерево, вичисти джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді природа залишиться неповторною красою.
а) Продовж речення.
Якби я був рибою, я б хотів...
Якби я був твариною, я б хотів бути...тому, що...
Якби я був рослиною, я б хотів бути... тому, що...
Якби я був птахом, я б хотів бути... тому, що...
б) Доповни і запиши до своєї скарбнички
Світ не без...(добрих людей)
Не плюй в криницю, знадобиться...(води напиться)
Хто чисте сумління має, той (спокійно спати лягає)
Хто не чинить лихого, тому (не страшно нічого) Добре тому, (хто в своєму домі)
IV. Підсумок уроку
Ось і закінчується наш урок.-
Чи сподобались вам ці оповідання?-
Чому вони вас навчили?-
V. Домашнє завдання.
Підготуватись до інсценізації творів В.О.Сухомлинського на вибір, дізнатись щось цікаве з його життя.
Наш урок завершено.